Ana Sayfa - TR Kangal Forum
Kangal yavrularım hakkında merak ettiklerim - Baskı Önizleme

+- Ana Sayfa - TR Kangal Forum (https://www.trkangal.com)
+-- Forum: KANGAL - Forum (https://www.trkangal.com/forum-kangal-forum-6.html)
+--- Forum: Genel Konular (https://www.trkangal.com/forum-genel-konular-17.html)
+--- Konu Başlığı: Kangal yavrularım hakkında merak ettiklerim (/konu-kangal-yavrularim-hakkinda-merak-ettiklerim-7344.html)

Kangal yavrularım hakkında merak ettiklerim - ercan332 - 27-10-2010

Herkese Kastamonu'dan saygılar...

Arkadaşlar siteye yeni üye oldum ama gerçekten kangal sevenlerin ve bu işten anlayanların bir arada bulunduğu nadir sitelerden birisi burası. Forumdaki çoğu konuyu okudum ve çok faydalandım.
Ramazan bayramında 2 adet kangal aldım dişi erkek baba bir anneler farklı şuanda yavrularım 4 aylarının içindeler.Gelişimleri gayet iyi bunları köydeki 5dönüm arazi içindeki ceviz bahçeme götüreceğim.Bekçilik yapacaklar,

Şuanda yavrular evimin bahçesinde 20m2lık yerde duruyolar, zeminin yarısı beton yarısı toprak,betonda yatmalarında herhangi bir sakınca varmı?
Sadece ben besliyorum ve benden başka yanlarına giren seven yok, dişi yabancılara yavaş yavaş havlıyor ve kuyruğunu tutabılıyor ama erkekte tık yok ve kuyruğunu kıvıramıyor.Kuyruğu ile ilgili yapılabilecek bişey var mı?
Bu yavruları adamcı yetiştirmek için ne yapmalıyım.
İlk ay royal canin yavru maması ile besledim, şuanda çiğ et veriyorum, kırmızı etin sıyrılan kısımlardan genelde yaglı oluyor, ayrıca çorbalık diye tabir edilen tavuk göğsünden veriyorum.Bugün her ikisinede parazit hapı yutturdum.
2tane karma aşı ve kuduz aşıları tamam.Kulakları kesik.
Bana neler tavsiye edersiniz.Erkek yavru diğer kardeşlerini ve akranlarını dövdüğü için özellikle onu şeçip aldım belki ilerde meydancı olabilir diyeSmile Sizce doğruluğu varmıdır?
Teşekkürler...Saygılar...

RE: Kangal yavrularım hakkında merak ettiklerim - KOÇOĞLU - 27-10-2010

öncelikle hayrını görün bu aylardan sonra betonda yatmaları sıkıntılı felç ve kemik yamulmaları olur özellikle arka bacaklarda yürüme zorluğu ön bacaklarda çaplaşma olur
her canlı için geçerlidirki dişi canlılar daha erken olgunlaşır erkekler daha geç
şu şartlarda adamcı olacağa benziyorlar yabancı kişileri karşılarına getir ve kızdırmalarını sağla hep aynı kişiler olmasın
erkeğin kuyruğu simit diye tabir ettiğimiz şekilde kıvrılmıyorsa sapan diye tabir ettiğimiz hilal şeklinde yada daha dik vaziyetteyse bu saatten sonra o kuyruğu kıvırtmak zordur( 15-20 günlükken elinizle iyice büküp bastırırsanız kuyruk kırılacaktır düzeldikten sonra bi kaç kez daha denerseniz tam simit kuyruk yapabilirsiniz o zaman kıkırdak sertleşmemiştir şu anda ne kadarda kıvırıp kırsanız olmaz boşuna ümitlenip hayvanın canını yakmayın)
yedirdiğiniz yiyecekler gayet iyi ara ara 3 5 tane çiğ yumurta içirebilirsiniz
kuduz aşısını yaptırdığınıza göre gençlik aşısıda yapılmıştır
kemik geliştirici, D3 ve b vitamini aşılarla destekleyebilirsiniz (b vitamini için bekombin veya nervit öneririm bekombin daha iyi ama çok acıtıyor karar sizin)
meydancılığı 1,5 yaşında meydanda belli olur.

RE: Kangal yavrularım hakkında merak ettiklerim - ercan332 - 27-10-2010

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, 1.karma ve 2. karma aşısını yaptırdım ama gençlik aşısı ayrımı oluyor acaba onu anlıyamadım.
Şuanda günlük pfizerin kalsiyum hapını yediriyorum.

RE: Kangal yavrularım hakkında merak ettiklerim - KOÇOĞLU - 27-10-2010

kuduz aşısını olmadan evvel gençlik aşısı mutlaka yapılır karma aşının içinde vurmuştur veteriner gençlik hastalığı son 10 sene içinde meşhur oldu 1.5 yaşına kadar yakalanan gidiyor yakalanmayan bu dünyada kalıyor Big Grin

RE: Kangal yavrularım hakkında merak ettiklerim - necati taner - 04-12-2011

köpeğin adamcı olması için yemek önemli değil.köpeğin içinden gelmeli.bnm 5 aylık kangalım var adı ares. o bağlı çok iyi,güçlü ve sert bir bekçi köpeği onu 3 aylıkken arka bahçemize bağladık ve artık arkadaşlarıma,komşularıma saldırıyor.dediğim gibi köpek ne kadar güçlü olsun cesaretli olmadan bir işe yaramaz