Ana Sayfa - TR Kangal Forum
Kars Çoban Köpekleri - Baskı Önizleme

+- Ana Sayfa - TR Kangal Forum (https://www.trkangal.com)
+-- Forum: KANGAL - Forum (https://www.trkangal.com/forum-kangal-forum-6.html)
+--- Forum: Serbest Kürsü (https://www.trkangal.com/forum-serbest-kursu-16.html)
+--- Konu Başlığı: Kars Çoban Köpekleri (/konu-kars-coban-kopekleri-7278.html)

Sayfalar: 1 2 3 4

Kars Çoban Köpekleri - iqrahim - 21-10-2010

Yüzyıllar önce sürüleri, Kafkasya‘dan dağlarla ve Karadeniz’le Hazar denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve en aşağı 600 yıllık bir geçmişe sahip bir ırktır.

Kuzeydoğu Türkiye’de çok yüksek dağlarda veya aşağıda vadilerde sığır veya at çobanlığı yapan kıymetli bu köpek konsültasyon sonuçlarında resmi otoritelerce Türkiye’de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.

Kars Türk çoban Köpeğinin yurtdışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni aranır.Ama malesef şuan yurt dışında izinsiz olarak yetiştirme çiftlikleri kurmuşturlar ve kendilerine ait bir ırk olarak dünyaya tanıtmaktadırlar….

[Resim: 133801f3.jpg]
[Resim: 0cd4710f.jpg]
[Resim: 9d56346d.jpg]
[Resim: 26da85a8.jpg]

RE: Kars Çoban Köpekleri - 1983pehlivan - 21-10-2010

resimerin hiçbiri kars çoban köpeği değil yurtdışında cekilmiş caucasian ovcharka cinsi köpekler kars çoban köpekleri bu köpeklere benzemekle birlikte daha yüksek olur biraz daha ince görünür.

RE: Kars Çoban Köpekleri - iqrahim - 21-10-2010

valla ben bu resimdekiler olarak biliyordum sen de hakiki kars çoban köpeği resmi varsa yükleyebilirmisin.

RE: Kars Çoban Köpekleri - mervan - 22-10-2010

sana katılmıyorum 1983pehlivan bunlar bal gibide kafkas kars köpekleri maalesef biz miillet olarak elimizdeki bazı değerleri geç keşfettiğimiz için ruslar kafkas ovarka diye tasnif edip kendilerine mal ederek tanıtmaktadırlar ayrıca bu köpeklerin yaşam havzası tüm kafkasyayı kapsar çeçen dağistan gürrcü ve azeri coğrafyasında bol miktarda bulunurlar malesef kangallarımızı 1967 de bir amerikan büyük elçisi amerikaya götürmüş ve otarihtede amerikan kangal kulübü kurularak dünyaya tanıtmışlardır belgeselde izledim adamların elindeki kangallar gibi bizim elimizde çok nadir safkan ari kangal var mesela akbaşlarımızı dünyaya kanadalılar tanıtmışlar adamların elinde 5000 adet kayıtlı akbaş var bizde ise neredeyse soyu tükenmek üzere şuan türkiyede kangal diye tanıtılan köpeklerimizin çoğusu neyazıkki kangal,malaklı kangal ,akbaş kangalvediğer çoban köpeklerimizin melezlemeleridir içimizden öyle kimseler çıkıyorki adam kangal pitbul melezini bile hiç utanmadan kangal diye tanıtp okutmaya çalışıyor işte bu tür tutumlarımız bu güzel milli varlıklarımızı ziyan ediyoruz

RE: Kars Çoban Köpekleri - 1983pehlivan - 22-10-2010

[Resim: dpxwxx.jpg]
onur kanlıdaki kars coban köpeği

RE: Kars Çoban Köpekleri - iqrahim - 23-10-2010

Arkadaşlar araştırma yaptımda kars çoban köpeğini adamlar sahiplenmişler bence kangal kadar değerli bi cins abim karsta askerlik yaptı orda bile çok azalmış.Sahip çıkılması gerekiyor artık boğuş için bile malaklılar kangallardan daha iyi olacağını düşünüyorum ben çok tüğlü olduğunudan fazla canımı acımaz karşısındaki köpek güçlü olsa bile sonculukla yine alır gibi geliyor bana.Bunlar benim görüşlerim.
1983pehlivan senin resmini gösterdiğin köpekler benim resimler arasında bi fark yok.Sadece ankaranın havası ve yaz mevsimi olduğundan dolayı köpeğin tüğleri dökülmeye başlamış

RE: Kars Çoban Köpekleri - KOÇOĞLU - 28-10-2010

evet onur kanlıdaki köpeğin tüyleri iklim şartlarından dolayı kendini ona göre ayarlamış arabistana götürsen o kadarda kalmaz