Ana Sayfa - Kangal Forum
Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma - Baskı Önizleme

+- Ana Sayfa - Kangal Forum (http://www.trkangal.com)
+-- Forum: KANGAL - Forum (http://www.trkangal.com/forum-kangal-forum-6.html)
+--- Forum: Veteriner Köpek Hastalıkları (http://www.trkangal.com/forum-veteriner-kopek-hastaliklari-147.html)
+--- Konu Başlığı: Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma (/konu-yavru-kopeklerde-ayaklarda-ve-iskelet-yapisinda-bozulma-24046.html)

Sayfalar: 1 2 3 4


Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma - dragon20 - 20-04-2013

Beslenmeyle ilgili olarak kemik yapının gelişememesi veya yetersiz gelişimidir.Hastalığın nedeni nedir ?
Hastalığın oluşmasının nedeni özellikle büyüme döneminde kalsiyum, fosfor ve D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik yapının yetersiz gelişimidir.

Hastalığın gelişimi nasıldır ?

Kalsiyum, fosfor ve D vitamini birbirlerinin etkisini destekleyen, işlevini artıran bir mekanizma ile çalışır. Bu nedenle herhangi birinin eksikliği kemik metabolizmasında aksamaya neden olabilir.

Kalsiyumun kemiklerde aktif hale gelmesi D vitamini etkisiyle paratiroid hormon tarafından sağlanır. D vitamininin eksikliği halinde paratiroid hormon kalsiyumun kemiklerde yerleşmesini sağlayamaz ve vücut sıvılarında kalsiyum düzeyi artar bu durumda özellikle büyüme döneminde demineralizasyona neden olur.

Fosfor kemiklerin kalsifikasyonunda kalsiyum ile birlikte çalışır ve kalsiyum/fosfor oranının 2/1 olması normal düzen için gereklidir. Bu dengenin herhangi bir mineral lehine bozulması kemik gelişimini olumsuz etkiler.

Kalsiyumun, fazla alınması halinde kanda artan miktarın düzenlenmesi için organizma tarafından kemiklerdeki fosfor iyonları geri alınır ve kalsiyumla birleşerek atılımı sağlanır. Fosforun fazla alınması halinde ise bu kez kemiklerden kalsiyum alınarak benzer işlem gerçekleşir. Her iki durumda da kemik doku etkilenir ve normal gelişimini sağlayamaz.

D vitamininin görevi, kalsiyumun bağırsaklardan emilimini, kalsiyum ve fosforun vücutta tutulmasını ve kemik dokuya geçişiini sağlamaktır.

Eksikliği halinde bu işlevlerde aksamalar ve dolayısıyla da kemik gelişiminde yavaşlamalar olacağından raşitizmin şekillenmesine neden olur.

Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Hastalığın karekteristik belirtisi, özellikle uzun kemiklerde eğilme ve palpasyonda ağrıdır. Kemiklerin epifiz kısımlarında, kıkırdak dokunun artması, genişlemesi, kalınlaşması ve buna bağlı olarakda kemiğin normal gelişiminin engellenmesi söz konusudur.

Klinik olarak görülebilecek bulgulardan biri de toprak, taş yeme ve duvarları yalama gibi allophagia belirtileridir.

Ayrıca diş gelişim bozuklukları, diş değişimlerinin gecikmesi gibi belirtiler görülebileceği gibi omurgada eğrilik, göğüste daralmalar, sırtta kambur duruş, belin sarkıklığı, X veya O bacaklık gibi kemik gelişimi ile ilgili bozukluklar görülebilir. Tüy yapısı bozuk, kıllar mat ve karışık bir halde görülebileceği gibi hastalıklara karşı dirençde azalabilir.

İlerlemiş olaylarda kaburgaların göğüs kemiğine birleşme yerlerinde kabartılar elle hissedilebilir hale gelir ve tesbih tanesi gibi bir dizilim görülebilir.

Çoğunlukla ağrı tespit edilir. Ağrı nedeniyle yürümekten sakınır, adımlar kısa ve kontrollüdür, yatmayı tercih eder.

Kemik yapı bozulduğundan büyüme yavaşlamışdır ve kemik dokuda ciddi deformasyonlar söz konusudur. Bu nedenle kemik kırıkları çok rahatlıkla oluşabilir.

Köpek yavrularında konstipasyon ve idrar tutukluğu yanında parapleji’de görülebilen bulgulardandır.

Hastalıkdan nasıl korunulur ?

Yetersiz ve dengesiz beslenen yavruların en temel problemlerinden biri olan bu hastalık dikkat edilmediğinde üzücü sonuçlara neden olabilir. Kırıklar veya kalıcı kemik eğrilikleri görülebilir. Bu yüzden özellikle gelişme döneminde beslenmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca D vitaminin (D3) derinin granulosa katında sentezlenmesi nedeniyle yavruların güneş ışınlarından yararlanmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca hamilelik sırasında annenin iyi beslenmesi doğacak yavruların daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır.

Raşitizme maruz kalmış yavruların, tedavi sırasında haraketlerinin kontrol altına alınması istenmeyen kırıkların oluşmasını önlediği gibi hastalığın ilerlemesini engellemek açısından da önemlidir.

Sonuç;

Büyümede duraklama ve gelişim geriliği gibi spesifik bir bozukluğa neden olan raşitizmin tedavisinden daha çok oluşumunu önlemek gereklidir.

Bu nedenle korunma amacı ile annenin gebelik döneminden başlayıp yavrunun büyüme dönemini kapsayan süreçte beslenmeye dikkat etmeli, yeterli ve dengeli bir beslenme sağlanmalıdır.

Raşitizim belirtilerinden birinin veya bir kaçının görüldüğü durumlarda hemen veteriner hekiminizle irtibat kurarak acil önlem almalısınız.


RE: Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma - ivriz - 20-04-2013

Bunlara ilaveten Kalsiyumun fazlası da eksikliği kadar zararlıdır...

Kemiklerin erken sertleşmesine yol açar büyüme bozulur...


RE: Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma - gulamınso - 25-02-2014

mrb sizden bi konuda bilgi almak istiyorum benim bir köpeğim var 13 aylık tam arka ayaklarında eğilme var birde bir bacagı eklemden eğiliyor bunun için bi ilaç var mı yardımcı olabilir misiniz


RE: Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma - bahadır40 - 28-03-2014

arkadaslr bu konda kullancagımz ılaclar kalsımın ve fosfotonikmi güzel yazmıssınız ama sunu kullanın dememıssınız ...


RE: Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma - furki - 29-03-2014

bunlarin yanin ilave kikirdak ve eklem baglarini gelistiren ilaclar kullanilirsa fayda daha cok gõrülür


RE: Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma - dragon20 - 19-05-2014

eklem güçlendirici tabletletler var. nutri-vet gıbı bunlardan kullanabılırsınız. ayrıca köpeğinıze fazla kılo aldırmayın ve bol yürüyüş yaptırın yada gerekırse bağlamayın istedığı gıbı gezsın yerınız müsaitse. bu hastalık hem bakımdan süreklı bağlı kalmasından kaynaklanıyor . genetık atalarındanda gelebılıyor . genelde anne ve babasında ayağında dönüklük eğrılık olan hayvanlarda bu durum sık sık karşılaşılır


RE: Yavru Köpeklerde Ayaklarda ve İskelet Yapısında Bozulma - kangal7818 - 28-05-2014

tşkrlr bilqilr için