Ana Sayfa - TR Kangal Forum
sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - Baskı Önizleme

+- Ana Sayfa - TR Kangal Forum (https://www.trkangal.com)
+-- Forum: KANGAL - Forum (https://www.trkangal.com/forum-kangal-forum-6.html)
+--- Forum: Genel Konular (https://www.trkangal.com/forum-genel-konular-17.html)
+--- Konu Başlığı: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? (/konu-sizce-boz-coban-kopegi-adinda-bir-irkimiz-var-mi-22630.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - STABIL - 23-02-2013

Aytek ,kardeş sen benım demek istedigimi anlamıssan ,o zaman bu kopeklerin arasındakı farkları da bildigini söylüyorsan buyur anlat.kınolojık olarak farkları ne kadar mevcut ise,bende aynı kriterler ile BOZ MALAKLI VE KANGALIN BİRBİRİNDEN FARKINI GÖSTERECEĞİM.yanı dünyada birbirine benzeyen ancak farklı ırk olan köpeklerin arasındakı farkı neye göre belirlemişssek biz insanoğlu olarak,burada bende aynı krıterler ile ülkedeki köpeklerin birbirinden farkını gösterebilirim.netice itibari ile,bu memleket binlerce yıldır var olan en eski kültür merkezleri ve göç hattının en yoğun bulundugu,halen de koyunculuk yüksek oranda yapılan yörük kökenli bir toplum isek,asla ve katiyen tek bir ırk olamaz.nasılkı,rottweiller ,bousheron dan farklı ise bu memleketin köpekleride o sekilde farklıdır

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - poyraz61 - 23-02-2013

birçok köpek ırkı hazır olarak var olmamış. kurttan günümüze doğal olarak veya yetiştiriciler tarafından meydana getirilmiş ırk standartları oluşturulmuş ve dünyaya da kabul ettirilmiş. akn beyin yaptığı da bundan ibaret bence. bir ırk standartı da oluşturmuş veya daha üzerinde çalıştırmakta. çizgisini bozmadığı sürece de köstek olmak yerine destek olmak gerekir. piyasada 300 500 tl ye kangal diye tabir edilen yavrular satılmakta, çünkü ırk standartı diye birşey yok. dünya şampiyonalarında dereceleri olan yabancı ırk köpeklerin yavrularına binlerce euro bayılmaktansa, yerli ırk kangal akbaş boz vs ırkının en güzel örneklerine sahip olmak daha mantıklı. daha yapılması gereken çok şey var inşallah bilinçli insanlarımızın sayesinde yerli ırklarımıza sahip çıkılacak ve geliştirilecektir.

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - KaSaP_20 - 23-02-2013

bence bu adam 6 7 jenerasyon bu işi devam ettirip ırkı ıslah edebildiyse söylenecek fazla bişey yok dogo argentino diye bi köpek var 10 köpek ırkının birleşimi olan melezin melezi ama çok güzel ıslah edilmiş bi ırk ve kendi içinde ırk standartlarıda var. Dogo lar pitbullar bullterrierler ırk da , bozlar neden olmasın neden türkiyede bi köpek ırkı fazla olmasın ben akn abiyi tebrik ederek bu ırkın devamıyla ve ilerisinde başarılar diliyorum...

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - KOÇOĞLU - 23-02-2013

kimse boş konuşmasın boz itler torosların geçtiği her ilde yıllardır varolan itlerdir ve diğer ırklardan ayrı bi ırktır toroslara yakın sürülerde bu tip itler kullanılır sarp yamaçlara kayalıklara en iyi bunlar dayanıyor.

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - ELPRESACANARİO - 24-02-2013

(23-02-2013, Saat:05:12)BOZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(22-02-2013, Saat:05:20)ELPRESACANARİO Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Karabaş dediğimiz köpekleri nasıl tek ırk olarak görmek doğru değilse karabaşın içeriğini ırk çorbasına çevirmek de doğru değil. İnsanlar daha malaklı ile kangalı ayıramazken bir de boz çıktı tam ikisinin arası bir ırk gibi.

buraya el presa canarıo yazmıssın,
sana bır soru sorayım:
presa canarıo ıle canecorso arasındakı farkları kınolojık olarak acıklarmısın?
ıkıncısı:

NEDEN YERDE MALAKLI KANGAL KIRMALARI DOLUYKEN ,BU KOPEKLER BOZLARA BENZEMIYOR?
GÜNCEL MALAKLI denılen kopekler,
bildiigniz mastıff tıpı kopektır.
evvela bu işi bilmeyen 3-5 kişi buraya yazmıssınız.

bana su sorulara cevap verebılecek bır egıtımlı arkadas varsa yazsın?
yoksa diş doktoru beyın amelyatı yaparmı gibi saçma sapan yorum ve soruları herkes kendıne saklasın.

neden heryerde bozlara benzer kopekler yok?
neden her malaklı kangal kırması bozlara benzemıyor,ama bozlar kendı ıcınde bırbırıne benzıyor?

daha kolay soru soracagım?

belcıka :
malınoıs
tureveren
gronendal ırklarının bırbırınden farkını anlatabılecek bır babayıgıt varmı?

ingiliz mastıff ile bullmastıff farkını boyut dısında anlatabılecek olan varmı ?

dagestan volkodav ıle korhsanı koepklerının farkını anlatabılecek olan varmı ?

kopek ırklarının ne oldugunu bılmeden,bu ırktır bu ak tır bu karadır demek cehaletten baska bır sey degıldır.

bugun bu memleketın kopeklerı:

KANGAL
BOZ COBAN
MALAKLI
AKBAS
KARADENIZ COBAN
ANADOLU COBAN KOPEGIDIR.

tabı bu sızlerın hangı pencereden baktıgınza baglıdır.
ben dunyada kı tek kopek ırk bılımı olan KINOLOJI penceresınden sıze konusuyorum.

kınolog degılım,ama kınolojıyı ,ırkları bırbırınden ayırabılecek kadar iyi bılırım.

pitbull ile staff farkını kınolojık olarak yazabılecek bırısınıde aramıyor degılım.

hadı bu sorulara cevap verınde üst düzey bır tartısma fıkır alıs verısı olsun.
bızde bıraz paslanmısız,malaklı kangal boz tartısmasında.
http://naturalbornguardians.com/turkish-boz-shepherd/

http://turkishboz.com/breed-standard/

Nickin öyle olmasının sebebi yıllar önce başka bir foruma bu nick ile kayıt olmamdır. Daha sonra bütün nickler aynı olsun diye devam ettim. O zamanlarda bu köpeği yeni duyduğum ve adı hoşuma gittiği için nick seçtim.

Açıkça söylemek gerekirse ben de cane corso ile el presa arasında çok ciddi fiziki farklar göremiyorum. Ancak bu iki köpeğin farklı ülkelere ait olduğu biliniyor. El presa ile cane corso o nedenle kafalarda o kadar da soru işareti bırakmıyor.

Ancak boz, malaklı, kangal hepsi aynı ülkenin köpeği ve bulundukları coğrafya neredeyse aynı... Kangal ile malaklı arasında çok bariz farklar olduğu halde insanlar karıştırabiliyor. Boz ise kangal ile malaklı arasında biraz ondan biraz bundan alınan özelliklere sahip bir köpek gibi.

Saydığınız Belçika'ya ait köpekler zaten ırk ıslahı, seçici üretim ile ortak bir köpekten çıkmış köpeklerdir. Bunlar bir köpek ırkının varyeteleridir sadece... Belçika kurdu denildiğinde bu 3 köpek de bu kavramın içinde yer alır.

İngiliz mastiff ile bull mastiff arasında bariz farklar var. Dudağından kafa yapısına kadar. Ha kaldı ki bullmastiffin isminde zaten mastiff geçiyor, mastiff ile bir bağlantısı olduğu aşikar. Ufak bir araştırma yapıldığında da hangi iki köpekten üretildiğini öğrenebiliyoruz. Mastiff ile bulldog köpeklerinin birleşiminden üretilmiş... Bildiğiniz üzere bir köpeğin ırk olarak kabul edilebilmesi için en az 5 soy tutarlı yavrular elde edilmesi gerekiyor. Dünyada hala yeni ırklar üretiliyor farklı köpeklerin çiftleştirilmesi ile. Bozun da kangal ile malaklı çiftleşmesinden elde edilme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum.

Amerikan staff ile pitbullun ataları da aynıdır bu arada... Ne amaçla ikisini farklı ırk olarak gördüklerini bilmiyorum. Belki karakter olarak ufak farkları vardır ama bu konuda bilgi sahibi değilim. Yalnız hangi köpeklerden üretildikleri biliniyor.

Boz farklı bir ırk olabilir, buna karşı değilim. Yeni türler de üretebilirsiniz, bunu yapan bir sürü insan, üniversite var. Özellikle kedilerde bu daha da fazla. Bozun da kangal ile malaklı çiftleştirilmesinden oluşan bir köpek olduğunu düşünüyorum. Bunu düşünmemizin sebeplerini siz de biliyorsunuz.

Kırmalardan farkı, ıslah edilmiş olmaları olabilir. Islah çalışmasıyla neler neler üretiliyor, bu da üretilmiş olabilir. Şuan siz de bir nevi ıslah çalışması yapıyorsunuz, farkında olmadan bir çok üretici de yapıyor. Bunun sonucunda da daha kaliteli, istenilen özelliklerde köpekler elde ediliyor (kurtçu, meydancı, adamcı, iri, atletik vs). Islah çalışmasına panterleri örnek verebiliriz mesela, özellikle renk konusunda... Panter kangalların ıslahından olmuş, boz ise iki farklı köpeğin ıslahından olmuş. Ben böyle düşünüyorum. Bilimsel kanıtlarım yok elbette sadece bunlar kişisel fikirlerim. Herkes uygun üslup ile fikirlerini beyan edebilmeli. Ülkemize ait değerleri ancak böyle kaliteli, seviyeli tartışmalar ile koruyabilir, daha da iyi yerlere getirebiliriz.

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - TR KANGAL 2 - 24-02-2013

belcıka :
malınoıs
tureveren
gronendal ırklarının bırbırınden farkını anlatabılecek bır babayıgıt varmı?

Boz Kardes Aslinda Malinois - Tervuren ve gronendal Irkin 3 Farkli Temsilcisidir Malinois Daha Agresif Daha zeki koruma ic gudusu cok fazla tugu tervurene gore kisa ve 2 oz renkten olmus tur ozunde siyah kafa arkaya dogru acilan kahve kopugu renkli kahve rengi mevcuttur kirilarak degisik renkler elde edilmekte dunya polis teskilati bu kopegi avrupa demiyorum dunya polis teskilati en iyi polis kopeklerinden biri ilan etti tervuren daha iri ve uzun tuglu uysal oyuncu bir irk ama en iyi coban kopeklerinden biridir. Gronendal bilinen en iyi coban kopeklerinden biridir.. ( Belçika Malinois, Belçika Veterinerlik Fakültesi ve Huyghebaert Kardeşler tarafından 1891'de geliştirildi. Yetiştirilirken, Belçika'da bilinen tüm çoban köpeklerinden farklı olmasına dikkat edildi. Malines çoban köpeği olarak da bilinir. ) yani ozunde veterinerlerin 1800 lu yillarda urettigi 3 kuzen irk.
Kangal- Malakli- ve Zagar diye tabir ettigimiz Kopekler bile Anadoludaki Kopekler Kastim Belcika Kopekleri Gibi Birbirine Akraba Tek Fark Labaratuar mensieli degil...

Groenendael

[Resim: th_657587165_European_Groenendael_male_122_94lo.jpg]

Tervueren

[Resim: th_657629831_Tervueren_122_677lo.jpg]
Malinois

[Resim: th_165742946_f_759179_1_122_39lo.jpg]

Fark Sizce Ne Gorunus Olarak Renkler ve Tug Uzunlugu yada Kisaligi degilmi ?
Teyid Edilmis Irk Birbirine Akraba

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - STABIL - 24-02-2013

Beyler,internetten bilgi toplayarak üzerine kişisel yorum ekleyerek birseyler yazmıssınız.ancak sorularımın cevabı bu degil.yazdıklarınız köpeklerin olusturuldugu ve gunumuzdeki halleri arasında gecen dönemdeki evolasyon ile sınırlı kalmış.tahmin ettigim gibi,google da arattırıp bilgi toplayarak bana verebileceginiz cevaplar sorularımın yanıtı olamaz.
Evvela,kınolojı hakkında internette net bir öğretici bilgi bulamazsınız.
Kaldı ki,kınolojık bilgi pahalı bir bilgidir,anlaması zor bir konudur.
Zira; yıllarca üretim ile kınolojık bilgi zooteknik bilgi desteklenemzse asla bu sorulara net cevaplar verilemez.
Presa canarıo ile cane corso farklı ülkelerin köpekleri ama ,km olarak cok yakın bölgelerin köpekleridir.
Kafa ve iskelet yapıları,karakterleri cok ama cok farklıdır.kökenleride uzun bir geçmişe gidiş olursa ortaktır.( hepımız Hz adem ve hz havva) dan dolayı akrabayız a kadar gider.
Bu ülkede bir seyi kabul ettirmeye çalısmak bir araştırmacı ve üreticinin yapacagı en büyük yanlıstır.
Kısaca söyle bir sekilde acıklamaya calısayım:

Presa ile cane corso
Belcıka coban kopekleri
Mastiffleri bu dünya milleti hangi kriterlere göre ayırmıs ayrı ırk kabul etmiş ise ;

İşte aynı kriterlere göre de ;

BOZ,MALAKLI,KANGAL ayrı ayrı ırktır.

Bunu anlamak için evvela ön yargılı olmamak,bilimsel ve yaşamsal tecrubeye sahip olmak gereklidir.
Unutmadan; biz dogo argentino yada diger yapay safkan köpekler gibi sonradan yapmaya calısmıyoruz,biz var olan belirli bir köpek tipini kendimize hedef secerek,o yolda ıslah edip TEK TIP köpek uretmek üzere mücadele ediyoruz.bu konudaki başarımız eger gercek olmasaydı,2003 yılında ilk defa malaklı nın gercek anlamda tanımını çizdigimiz gün başlayan bu yolculuk,BOZların bugun dünyada bir cok ülkede BOZ COBAN KÖPEĞİ olaral anılıp uretilmesi ve tanıtılması ile devam etmezdi.