Ana Sayfa - TR Kangal Forum
sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - Baskı Önizleme

+- Ana Sayfa - TR Kangal Forum (https://www.trkangal.com)
+-- Forum: KANGAL - Forum (https://www.trkangal.com/forum-kangal-forum-6.html)
+--- Forum: Genel Konular (https://www.trkangal.com/forum-genel-konular-17.html)
+--- Konu Başlığı: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? (/konu-sizce-boz-coban-kopegi-adinda-bir-irkimiz-var-mi-22630.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - STABIL - 01-04-2013

(30-03-2013, Saat:05:38)kromagnon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: akn bey eğer seviyeli bir şekilde tartışılacaksa bu konu ben düşüncemi şöyle açıklayayım eğer insanın kapısında 2 köpek varsa ve ben hobi olarak besliyorum derse doğrudur ama 10 larca köpek varken benimki hobi demek mantığa girmez.ben it tüccarı derken kesinlikle aşağılayıcı bir düşüncede değildim çünkü kapımızda 20 nin üzerinde it var it tüccarlığını aşağılayıcı bir terim olarak görsem kendi kendimle çelişirim.nasıl koyun ,keçi,inek tüccarına celep deniyorsa köpek ticaretiyle uğraşanın böyle bir ticari ismi yoksa veya ben bilmiyorsam bu yüzden bu sözcüğü kullandım.benim kesinlikle köpeğe emek veren ve kazanç sağlayanla alıp veremediğim olmaz çünkü senelerdir ticaretin içindeyim vede muhakkak bir amaca emek ve para yatırıyorsan karşılığını nakit olarak alın ama kesinlikle malını sattığına da hakaretlere varacak sözler kullanmayın ,eğer anadolu çoban köpeklerini dünya ya tanıtacaksanızda önünüze köstek değil yanınıza destek alın ,haddimi aşarsam kusura bakmayın ama unutmayın ki anadolu çoban köpeği ingiliz,amerikanların pitbull u gibi agresif ,hırçın,aristokrat değil ağırbaşlı,mağrur,sevecen dost canlısı köpekler.

kardeş,ben seviye düşerse zaten cevap vermem,yada dalga geçerımSmile
açıklaman için teşekkür ederim.
her işin bir yolu vardır,bızde bızden evvel TURK COBAN KOPEKLERI nı dunyaya tanıtmaya calısanlar gibi ugrasıyoruz,sanırım bu konuda en basarılı dogru adımları atan bir kac kısıden biri olduysak,demekkı dogru yolda,dogru işleri yapıyoruz.
ayrıca,bız kopeklerımızı dovus kopegı olarak degıl,SÜRÜ KORUMA kopegı olarak tanıtıyoruz.

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - igdeli46 - 22-09-2013

bence malaklı diede boz çoban diede ırk olabilir.ama melezleşmiş olan ırklar.malaklının tarihi nedir kimse bilmez bugün efsane die bahsettiğimiz malaklıların bir çoğunda kangal kanıvar .kangal ırkında boz maskesiz köpekler ,hafif sarımtırak(talaz ırkı), hafif koyu örn (panterler) boz karabaş renkler değişiyor fakat değişmeyen atletik yapıları kafa yapısı ,çene böyle belirgin özellikler %90 aynıdır.bana göre malaklıda ,boz coban dediğimiz itlerde mastiften veya başka ırklardan melezleşmiş kangallar. ne malaklısı nede boz coban benim nazarımda kangal ırkının saflığı o malum orjinallik yok malesef.kim istemez çeşitli olsun memleketimizin herbir köpeği orjinal türkiyeye has malaklı boz kangal ama gerçekçi olmak lazım.saygılar.

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - goyathlay - 03-12-2013

bu malaklılar ve bazı bozlar ın benzerleri ''pshdar dog'' olarak ırakta var.sanırım ordaki kürtlerde bulunuyor.bu asur kabartmalarındaki resimlere benziyor pshdar kopegi.bunlara benzeyen ''persian mastiff'' ya da sarabi denilen ince kuyrulu iri kopekler var iranda.malaklılar da belki bunlardan olabilir.boz denilen kopeklerin ve malaklıların kanında kangal da var.malum melezleştirmelerden ötüre.bence pshdar kopegi boz denilen urfa kopekleri ile malaklıların ırkından.bunların kuyrukları ve post yapısı genelde kangal gibi degil.

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - alilhan - 05-12-2013

Bana görede boz coban köpegi insanlar tarafindan üeetilmiş melez köpeklerdir. Ama çok güzel türk köpeğidirler. Ve gurur duyulmazi gerekir. Dünyada zaten safkan diyeceğimiz köpek irkida çok azdir zaten

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - tanselacik - 15-04-2015

ırk ayırımı yapmadan bir çok köpek beslemiş biri olarak üç beş kelime yazmak isterim. şuanda da kapımda sokağa atılmış bulduğum bir adet dişi alman kurdu ve bir adet soyu belli olmayan ama gayet akıllı ve cesur bir köpek beslemekteyim yani gerçek bir köpekseverim ne ticaretle işim olur nede kavgayla. herhangi bir köpek familyasının ırk olarak kabul edilebilmesi için öncelikle kriter sahibi olması gerekmektedir. tüm aile mensuplarının 3 aşağı 5 yukarı aynı boyda posta olması, rengi, ağırlığı, genel görünüşünün ve karakterlerinin birbirlerine benzemesi gibi. polonya'da ki goldenla japonya'daki goldenların ebatlarının tiplerinin aynı olması gibi. bir başka husus isim olarak çok yanlış bir isim seçilmiş BOZ! köy yerinde rengi sarıdan beyaza çalan her köpeğe boz denir. bu isim akılları karıştırdığı gibi kabul görmeside zordur, urfalının boz'u farklıdır kayserilininki farklı. kendimiz kabul etmeden başkalarına kabul ettirmemiz mümkün değildir. bozlar için kesin ırktır yada hayır melez demekte istemiyorum ahkam kesmek bize düşmez elin adamı 20 çeşit köpeği eşleştirip prototip bir köpek elde ediyor ve onu çoğaltarak ırk olarak onaylatıyor, işte buradaki nüans o köpeklerin tornadan çıkmış gibi birbirlerine ikizi gibi benzemesi. ırk olması için tanımı olacak ve birbirlerine benzeyecek başka yolu yok kangalda bizim değerimiz boz'da malaklıda, bunu sidik yarışına çevirmek anlamsız. anadolu menşeili tüm köpekler güçlü hırslı sadık ve zekidir kimisi sürede iş yapar kimisi kavgada kimiside alan korumada. gönül isterki boz ırk olarak kabul edilsin, bunun için çalışanlara uğraş verenlere takoz olmak yerine destek vermek gerekir

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - nebialtn - 10-02-2016

burası karışmış dur bayım Smile

RE: sizce boz çoban köpeği adında bir ırkımız var mı? - yigit_50 - 18-02-2016

akn beyin ticari zekası nın bir ürünüdür BOZ ÇOBAN KÖPEKLERİ . eline geçen yakışıklı ve heybetli bozunu piyasaya sürmüştür ondan sonra da kaptırmış gitmiştir . Pek vicdanı da yoktur bir köpeğe 100 bin EURO isteyecek kadar sanırım güzel açıkladım.