Ana Sayfa - TR Kangal Forum
Türk çoban köpekleri - Baskı Önizleme

+- Ana Sayfa - TR Kangal Forum (https://www.trkangal.com)
+-- Forum: KANGAL - Forum (https://www.trkangal.com/forum-kangal-forum-6.html)
+--- Forum: Genel Konular (https://www.trkangal.com/forum-genel-konular-17.html)
+--- Konu Başlığı: Türk çoban köpekleri (/konu-turk-coban-kopekleri-2077.html)

Sayfalar: 1 2 3 4

RE: Türk çoban köpekleri - 1983pehlivan - 04-03-2010

almanyaya ait elli tane ırka inanıyoruz ufacık belçikada 10 tane tescilli ırk var inanıyoruz anadolu gibi göçlerin savaşların hayvancılıgın avcılıgın medeniyetlerin beşigi olmuş topraklarda kangal dışında ırkların olduguna inanmıyoruz bozda vardır kangalda malaklıda karsta yörükte karadenizde catalburunda tazıda akbaşta bizim eksigimiz uluslararası alanda tescilleyemememiz yoksa bu ırkların hepsi farklı fizik ve karakteristik özellikleri olan gecmişinde akrabalıklar bulunsada günümüzde belli standartlara oturmuş ırklar bu ırkları tanıtmaya calışanlara sınıflandırmaya calışanlara destek olacagımıza köstek oluyoruz

RE: Türk çoban köpekleri - "CrueL" - 05-03-2010

Abi doğru sölüyorsun Çoğu Kişi nin bildiği Sadece Kangal,Malaklı,akbaş

Birk sürü Türk çoban köpeği Var bunları Türkiyeye Ve Dünyaya Tanıtmalıyız...Tanıtanlarada Yardımcı olmak Gerekir...

RE: Türk çoban köpekleri - karadeniz.dag.kopegi - 05-03-2010

aynen kemal abi katılıyorum sana saolasın kemal abiyle sedat bu konuda bana çok destek veriyor teşekkürler

RE: Türk çoban köpekleri - BRS_BOZİ - 05-10-2011

eyvallah güzel çalışma

RE: Türk çoban köpekleri - konyalı042 - 06-10-2011

bana göre sivas kangal köpegi diye bir şey yok karabaş anadolu coban köpegi vardır yani karabaş coban köpegi

RE: Türk çoban köpekleri - atom - 06-10-2011

Bilmişlik yapmak istemem ama bu yörük köpeklerinin temeli konya karapınar değil mi?
Birde köpekciliğin haycancılıkla paralel olduğunu düşünüyorum.Bu bağlamda iyi köpeklerin iyi kanların hayvancılığın bol olduğu yerlerde olduğunu düşünüyorum.
Türk göç tarihine baktığımızda selçukluda konyanın önemi büyük olduğu için o dönemde orta asyadan anadoluya en fazla göç alan şehrin konya olduğuda aşikar.Orta asyadan anadoluya kadar olan uzun yolculuktada,akınlarda ve savaşlarda,yanlarında bulundurdukları sürülerin korunmasında kullanmak üzere elbette yanlarında sağlam köpekler getirmişler.Irk Adı ne olursa olsun Ülkemizdeki köpekler dünya yüzeyinin en sağlam ve iyi köpekleridir.Ne kadar şanslıyız demi Smile elalem hala ideal köpek için çaprazlama yapıp dururken biz elimizdeki ideal köpek sayısını çeşitlendiriyoruz...
Bilmişlik yapmak istemem ama bu yörük köpeklerinin temeli konya karapınar değil mi?
Birde köpekciliğin haycancılıkla paralel olduğunu düşünüyorum.Bu bağlamda iyi köpeklerin iyi kanların hayvancılığın bol olduğu yerlerde olduğunu düşünüyorum.
Türk göç tarihine baktığımızda selçukluda konyanın önemi büyük olduğu için o dönemde orta asyadan anadoluya en fazla göç alan şehrin konya olduğuda aşikar.Orta asyadan anadoluya kadar olan uzun yolculuktada,akınlarda ve savaşlarda,yanlarında bulundurdukları sürülerin korunmasında kullanmak üzere elbette yanlarında sağlam köpekler getirmişler.Irk Adı ne olursa olsun Ülkemizdeki köpekler dünya yüzeyinin en sağlam ve iyi köpekleridir.Ne kadar şanslıyız demi Smile elalem hala ideal köpek için çaprazlama yapıp dururken biz elimizdeki ideal köpek sayısını çeşitlendiriyoruz...

RE: Türk çoban köpekleri - SivaslıRıfkı - 06-10-2011

eline sağlık emeğe saygı..