Ana Sayfa - Kangal Forum

Tam Versiyon: Volkodav?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Kafkaslarda yüksek kesimlerde küçükbaş hayvancılıkla geçimini sürdüren ailelere ait köpekler çok eski zamanlardan bu yana süregelmişlerdir.. 40 yıl öncesine kadar herhangibir özel üretim programina alınmadan önce bu köpekler kendi öz varlıklari ile nesillerini devam ettirebilmiş iri, güçlü ve baskın karakterli köpeklerdir. Doğa içinde özellikle lider vasıfları taşıyan güçlü köpekler diğer güçsüz köpeklerin çoğalmasina imkan vermeyecek şekilde bölgelerinde ki baskin ve güçlü dişilerle eşleşerek kanlarını korumayı başarmışlardır.
[Resim: FTCE5698.JPG]

[Resim: HEOD2384.JPG]

VOLKODAV NEDİR ?

Özellikle Türkiye ve Balkanlarda bu köpeği "Volkodav" olarak anarlar. Oysa bu tabir doğru olmayan bir irk tanimlamasına girmektedir. "Volkodav"; mana olarak "kurtçu", "kurt yakalayan" anlamıni taşımaktadır


CAUCASIAN WOLF HOUND(KAFKAS KURT TAZISI)

80 lerin başlarında Shamil Dotdaev isimli yetiştirici bu köpeklerin bir isim altında toplanması gereğini duyarak kendi imkanları ile en iyi damızilık bireylerden seçimlerle doğru damızlık nesilleri elde etmeye başlamıştir.
[Resim: shamil.jpg]Nasıl ki biz kendi topraklarımızdaki hiç bir cins köpeğe "kurtçu" gibi bir cins ismi koymuyorsak aynı şey bu köpekler içinde geçerlidir. Kendi topraklarımizda biz köpeklerimize ;Sivas Kangal Köpeği. Aksaray Malaklisi, Akbaş gibi isimlerle cins belirlemesi yapmaktayız. Uzun lafin kisası Shamil Dotdaev de kendi topraklarinın bu özel köpeklerini "Caucasian Wolf Hound" yani Türkçesi Kafkas Kurt Tazisi olarak isimlendirmiştir Kisaca (CW) olarak başharfleri lle anmiştır.

Bizde yazımızın bundan sonraki bölümünde bu köpeklerden CW diye bahsedeceğiz. Yöre halkı ise gerek siyasi gerek politik sebeplerden dolayı bu köpekleri farklı fakat doğru olmayan isimlerle adlandirma gayreti içindedirler. Dağistan kurt köpeği, Karaçay kurdu, Osetya kurdu veya Gürcü kurdu gibi. İsminden de anlaşılacağı üzere CW ler aynı bizim topraklarımızın milli değerleri olan çoban köpeklerimiz gibi uzun yıllar sürülerini yaban hayata karşı koruma konusunda üstün başarı göstermişlerdir.


CW LER KAÇ ANA HAT ÜZERİNDEDİR ?

CW lerin tiplerine göre 4 ana çeşidi vardır.


1-Karachay Tipi CW

Bu bölgedeki köpek sahipleri genelde köpeklerinin kuyruklarıni kesiyorlar
[Resim: karacay1.jpg]
[Resim: karacay3.jpg]
[Resim: karacay4.jpg]
[Resim: karacay6.jpg]
[Resim: karacay7.jpg]
[Resim: karacay8.jpg]

2-Daghestan Tipi CW
[Resim: dagestan1.jpg]
[Resim: dagestan2.jpg]
[/[Resim: dagestan5.jpg]
[Resim: dagestan7.jpg]
[Resim: dagestan10.jpg]
[Resim: dagestan12.jpg]
[Resim: dagestan17.jpg]
[Resim: dagestan18.jpg]
[Resim: gaplan2.jpg]
[Resim: gaplan3.gif]

3-Kazbegi Tipi CW
[Resim: kazbegi1.jpg]
[Resim: kazbegi2.jpg]
[Resim: kazbegi3.jpg]

4-Gegebyl Tipi CW
[Resim: gegebil3.jpg]
[Resim: gegebil4.jpg]
[Resim: gegebil5.jpg]
[Resim: gegebil6.jpg]
[Resim: gegebil7.jpg]
[Resim: gegebil8.jpg]
[Resim: gegebyl1.jpg]
[Resim: gegebyl2.jpg]

Fotolardan da görüldüğü üzere Ülkenin coğrafi konum ve iklim şartları gereği köpeklerde görsel açidan değisimler görülmektedir. Bölge halkı açısından bu 4 tip köpekten Daghestan CW leri ve Karachay CW leri diğer 2 tipten daha güçlü ve daha başarıli olarak tanımlanmaktadır.


CW LERDE EN TEMEL VE BİLİNEN SOYLAR


CW lerde yillardan bu yana süregelen en iyi örnekler kendi damızlıklarıni en iyi biçimde nesillere aktaran 8 esas köpek hattindan gelmişlerdir

1-Belçik Hatti

2-Batyr Hatti

3-Dato Hattı(Gaplan olarak bildiğimiz köpeğin atası ve Barbosun dedesidir)

4-Hoda-Tugo Hatti

5-Barbos Hatti (Gaplan olarak bildiğimiz köpeğin Dedesidir)

6-Goroch Hattı

7-Medvedd Hatti

8-Hanka Hattı(Hanka dişi bir köpektir)


Eğer bu soylardan elinizde köpeğiniz varsa köpeğin çarpici ve karakteristik özellikleri bu soyları çok iyi tanıyan kişiler tarafından hangi hattan geldiği anlaşılabilmektedir. Örneğin ülkemizde "güdük soyu köpeklerin" genelde bakıldiğinda anlaşılması gibi bir şeydir bu da.


Yazımıza şimdilik ara veriyorum.
Orjinal linki güncel takip etmek isteyen olursa https://volkodavdog.blogspot.com/