Ana Sayfa - Kangal Forum

Tam Versiyon: C* _Akbaş_C*
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4
[Resim: uwq09.jpg]

Temel Özellikleri
Akbaş; iri cüsseli, atletik yapılı, dururken ve hareket halinde son derece güzel ve zariftir. Anadolu'da kullanılan en eski koruma köpeklerinden birisidir.

Apartman hayatına uygun değildir. Hareket etmek ve mutlu olmak için geniş alanlara ihtiyaç duyar.

Neler Yapar?
Koyun, inek gibi çiflik hayvanlarına karşı iyi ve koruyucu, fakat kurt, ayı, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok saldırgandır. Genellikle yabancılara karşı saldırgan olduğu için bulunduğu evin veya bahçenin çevresi dış ortamı görmemesi için kapatılır. Aksi halde yürüyen ve hareket eden her şeye havlayabilir. Geceleri, gündüz vaktine göre daha fazla dikkatli ve bekçidirler. Günümüzde bekçi köpeği olmanın yanı sıra çoban köpeği olarak da kullnılmaktadır.

Tarihçesi
Aynı zamanda Türk çoban Köpeği de denilen bu ırk Türkiye'de Batı ve Orta Anadolu Bölgesi'nde yaşamaktadır( Eskisehir - Sivrihisar ). Bundan 3000 yıl önce üretildiği ve atalarının diğer çoban köpekleri olabileceği sanılmaktadır. Ayrıca bazı kişilerce Avrupa'da yaşayan Pyrenean Mountain Dog, Tatra Mountain Dog, Kuvarsz ve Komondor gibi iri beyaz ırklarla da bir akrabalığı düşünülmektedir.Verdigimiz Emegin Karsiligi Tek Bir Tesekkur Taktir sizin..
bu köpek friglerlerle birlikte anadoluya gelmiştir o adla anılır bu köpeğe bir çok yerde filik denir adı bu gün dahi firiglere izafe edilir ankara keçiside öyle
On numaraa ırk...
Ağzı sağlam olur mu Akbaş'ın...
akbaşın her yeri sağlamdır diğer ırklara göre çok iri olmasada yüreği sağlamdır
boz karabasa bayilsamda .akbasin guzeline hastayim
Abaşların boguşma sitilleri tek kelimeyle harikadır
Kangalla bir tutacagım favori ve nadir ırklardan
Sayfalar: 1 2 3 4